"Windows 7′de disk nasıl birleştirilir?" ile ilgili kullanıcı mesajları

 1. Berkay ÖZDENOĞLU

  Windows 7′de disk nasıl birleştirilir?

  Windows 7 de, Vista gibi USB diskleri birleştiremiyor mu?

 2. Şu windows videoları kadar linux videoları verseniz, insanlar linux’un tukaka olmadığını anlar belki linux kullanmaya başlar..

  Arkadaşlar linuxde disk birleştirme olayı diye birşey yoktur, çünkü teknolojisi disk birleştirmeyi GEREKTİRMEZ…

  bu arada öyle yada böyle videoda güzel olmuş. Anlatanın, diksiyonu güzel, konun işlenmesi kafa karıştırıcı değil…

 3. Benim hatırladığım kadarıyla sistem boştayken otomatik düzenleme yapıyor zaten?

 4. Emir

  Tuna çelik şu GEREKMEZ kısımını sana zahmet kısaca açıklasana ..Merak ettim cidden.

  • GEREKMEZ değil, GEREKTİRMEZ… arada büyük fark var…

   linux’un dosya sistemleri yani ext3, ext4, reiserfs, vb… yapısı bakımından dosyaları indexlemede ve disk üzerinde konumlandırmada çok başarılı, bundan dolayı disk birleştirmeyi gerektirmez.

  • hatta biraz daha ayrıntılı anlatayim. dosyalar belli parçalara bölünerek disk üzerinde tutulurlar. bu parçalar kullanımdan kaynaklı olarak bir süre sonra dağınık bir hal alırlar. disk ve diskin okuma kafasıda mekanik bir alet olduğundan dolayı, fazlaca parçaya bolunmuş dosyayı diskin farklı yerinden okumak için daha fazla efor sarfeder. bu disk birleştirme, parçalara ayrılmış dosyaları sıralı bir şekilde okunacak hale getirir, cunku bir diskin sıralı okuması, karışık okumasından daha performanslıdır. Bundan dolayıda zaten sıralı okumada performans artışı amaçlanır. AMA aslında diski yöneten dosya sisteminin mantıksal yapısı sağlam olursa, dosyaların parça pinçik diskin farklı yerlerinde tutulmasına gerek olmaz. bu defrag olayıda onu yapıyor işte, farklı yerlere dagılmış dosyaları birleştiriyor, cok sık değişikliğe tabii olan dosyaları diskin sonuna taşıyor, az kullananları diskin basında tutuyor.

   FAT ve NTFS dosya sistemleri maalesef bunu gerektiriyor, cunku dosyayı diskin neresinde nasıl tutacagını adam akıllı hesaplayamıyor, ilerleyen zamanda da dosyalar cok dagılıyor ve disk okuma ve yazmada performans kaybına neden oluyor. fakat bahsettiğim diğer dosya sistemleri bunun hesabını iyi yapıp dosya parçalarını birbirine yakın ve dagıtmadan kullanıyor. Bundan dolayı linux dosya sistemleri disk birleştirmeyi gerektirmiyor.

   NTFS diskin defrag edilmemesi özellikle diskinin dolma sınırlarına yaklaşmış bir makinede veri okuma performansının yanında yazma performansınıda ciddi etkiler. şöyle düşün tabanına raptiyeler serpiştirilmiş bir odanın öbür ucundaki sehpaya, elindeki vazoyu koyacaksın. raptiyeler ortalıkta dagınık olduğunda mı daha hızlı gider o vazoyu sehpaya koyarsın, yoksa olmadığında mı…

 5. http://i-28196.resimlerimnette.com

  işte bu yüzden defrag gerekiyor, kırmızı alanlar dağılmış dosyaları gösteriyor…

 6. Anismec

  merhabalar.benim sorunum yeni bir notebook aldım ve kurulumundan itibaren C diskine 110 gb D diskine de 140 gb gibi bir bölme yapılmıs.C de ki bölünmenin fazla oldunu düşünerek acaba dedim ilk format atılırken bölme haricinde şu anda da bölme yapabilirmiyim dedim ve C yi böldüm.C de 60 gb kaldı ve 50 Gb’da disk yönetiminde gördüğüm kadarıyla ayrılmamıs olarak orada duruyor ve bilgisayarım bölümünü actıgımda o 50 gb’lık alan yok.onu D diskine nasıl birleştirebilirim.50′lık bölüme sag tıklayıp (bu arada kullandıgım işletim sistemi windows 7) yeni basit birim ilerleyen menude sürücü harfine atayamıyorum asagıda ki boş ntfs klasörüne baglayamıyorum yada nasıl baglanır bilmiyorum.mesela şu sürücü harfine ata bölümüne gittiğimde … şeçtiğiniz işlem seçili temel diskleri dinamik disklere dönüştürür.diskleri dinamik diske dönüştürürseniz yüklü işletim sistemlerini disklerdeki hiçbir birimden başlatamayacaksınız.(gecerli ön yükleme dışında)devem etmek istediğinizden eminmisiniz? — evet diyorum bu kez de dinamik diskler bu işletim sistemi tarafından desteklenmiyor diyor.çalışan ve özellikle C de ki diski böldüm ve ayrı disk de oluşturamıyorum D diskine de baglayamıyorum.ne yapmam gerekiyor?

 7. Bilinmezler Diyari

  paragon partition server 10 işinizi görür disk birleştirmek için redistribute diye bişe var harici hardisklerinizi başarılı bir şekilde birleştiriyor kolay gelsin..

Mesaj gönder »