Microsoft’un Windows 3.1′den beri kullandığı takas alanı (swap alanı), özellikle fiziksel belleğimizin yetersiz kaldığı durumlarda veri kayıplarının önüne geçen bir özellik. Sabit disklerimiz üzerinde oluşturulan bu alan bellekte tutulması gereken ancak erişimin az olduğu verilere ev sahipliği yaparak sık kullanılacak verilere fiziksel bellek üzerinde yer açılmasını sağlamasının yanında, RAM miktarımızın üzerinde belleğe ihtiyaç duyduğumuzda veri kayıplarının önüne geçiyor. Bu videomuzda sanal bellekten bahsederek sanal bellek ayarlarının nasıl özelleştirilebileceğini gösteriyoruz.

not: İşletim sisteminiz “yetersiz sanal bellek alanı” türevinde bir hata veriyorsa sanal bellek alanınızı arttırmanız sorununuzu çözecektir.

"Windows 7′de sanal bellek ayarları" ile ilgili kullanıcı mesajları

 1. windows’ta swap diye birşey yoktur, swap linux için tasarlanmış ayrı bir partition’dır. windowsta ki dosya olarak oluşturulduğundan daha fazla i/o tüketir. bu yüzden 3gb ve üzeri rami mevcut olan arkadaşlara bu özelliği kullanmamalarını tavsiye ederim.

  • PC Labs

   Bu özellik açık olsa dahi ram miktarınız yüksek ise pek kullanılmaz zaten. Böylesi durumda açık olması perf. kaybı yaşatmaz ancak kapalı olursa ve aynı anda sanal makine, oyun vb… (uç bir örnek oldu ama) açıksa Ram’iniz 3-4 GB bile olsa veri kaybı yaşayabilirsiniz. Sanal bellek kötü birşey değildir, ram miktarınız çok yüksekse ki bu en iyi durumdur sanal bellek uyku halindedir.

   • Evet haklısınız. İşletim sistemleri ram ne kadar çok olursa olsun ram’i doldurmamak için pek sık kullanılmayan programları pagefile/swap/vb.. konumlara yazarlar ki zaten eğer ram dolarsa ya da bir sebepten ramden okuma yapamazsa windowsta mavi ekrana linuxte ise çökmeye neden olur :)

 2. Atilla ALTUN

  Sene 1995 yada 1996 yada o civar bişey. Theme hospital oyununu diskette alıp eve gelmişim. O hevesle bilgisayarı açıp kurdum. 486DX2 66 Mhz, 4 MB Ram, Windows 3.1.
  Oyun çalışmadı. :( Ram yetersiz falan filan. Aslında oyun dos ta oynanıyordu. Bende dedim windows ta açayım şunu. Oyun açıldı, çok mesut olmuştum.

  O zamandır sanal bellek ayarınının değerini daha bi hissediyorum.

  @indir:
  Eğer Windows’u kurduktan sonra otomatik sanal bellek oluşturma seçeneğini bırakırsanız bir süre sonra harddisk fragmante olur. Ve senin dediğin gibi gereksiz yere i/o süreleri uzar. Ancak windows ilk kurulduğunda bu alanı elle sabit olarak belirtirseniz bu olasılıkla karşılaşmazsınız. Windows diskimi de kullanmasın diyorsanız farklı disklere bu alanı paylaştırabilir, hatta linux gibi sadece swap dosyasını barındıracak partition kullanabilirsiniz. Windows’un sanal bellekleme konfigürasyonu konusunda eksiği olmadığını düşünüyorum.

 3. Güzel bir bilgi ama enteresan bir tarafı var ben pc de sanal bellek ayarını yaptığım sıra zaten normalinde 8000 ama artmıyor ? acaba neden ?

 4. güzel bir bilgi tşk ederim. ama ben bu sanal bellek miktarını kullanmaktan hdd yavaşladı acaba sorunu nedir ?

Mesaj gönder »